Przejdź do głównej zawartości

#11 Thordis Elva, Tom Stranger "Chcę spojrzeć Ci w oczy"

Wiosną 2013 roku Thordis wyrusza na wyprawę do RPA. W Kapsztadzie - światowej stolicy gwałtów - ma się spotkać z osobą, która zniszczyła połowę jej życia. Jedzie spotkać się ze swoim pierwszym chłopakiem - Tom'em - który zgwałcił Thordis, kiedy ta miała 16 lat.


Thordis obecnie ma 32 lata. W wieku 16 lat została zgwałcona przez Tom'a Stranger'a. W ciągu kolejnych szesnastu lat swojego życia miała okazję widzieć się z Tom'em i nawiązywała z nim kontakt e-mailowy. W 2012 roku oboje stwierdzają, że są gotowi na to, aby spotkać się i porozmawiać o tym co zdarzyło się kilkanaście lat wcześniej. Chcą zrzucić ciężar, który noszą w sobie od 1996 r. 

27 marca 2013 roku Thordis zostawia narzeczonego i synka i wsiada w samolot. Wyrusza na tydzień do RPA. Sama nie wie, czego może oczekiwać od tego wyjazdu. Po gwałcie jej życie całkowicie się zmieniło, straciła zaufanie do ludzi i poczucie własnej wartości, Miała również problemy z odżywianiem i dokonywała samookaleczeń. Aby uwolnić się od emocji zaczęła pisać książki. Z czasem stała się ekspertem od przemocy seksualnej. 


Tom Stranger w momencie gwałtu miał 18 lat. Początkowo nie zdawał sobie sprawy ze swojego czynu. Dopiero po jakimś czasie Thordis uświadomiła mu w korespondencji e-mail'owej, że to co zrobił owej nocy było gwałtem. Od tamtej pory Tom nie potrafi poradzić sobie ze swoim czynem. Zaczyna popadać w nałogi, ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z kobietami. Ciągle obwinia się za cierpienie kobiety, z którą kiedyś był w związku. Czy podczas pobytu w RPA Thordis będzie w stanie mu wybaczyć? 

"Być może wybaczenie sobie tego, co mi zrobiłeś zajmie Ci całe życie.
To zależy tylko od Ciebie. Niech trwa to tyle, ile potrzebujesz"


Książka napisana przez bohaterów opowieści wzbudza naprawdę wielkie emocje i skłania do przemyśleń. "Chcę spojrzeć Ci w oczy" pokazuje, jakie konsekwencje może mieć gwałt. Nie tylko dla ofiary, lecz również dla sprawcy. Psychika obydwu może bardzo się zmienić i obrócić życie do góry nogami. Autorzy podczas swojego pobytu w Afryce Południowej odwiedzają wiele miejsc, które skłaniają ich do refleksji. Jednym z takich miejsc jest Pogotowie dla Ofiar Gwałtów. Dzięki tej wizycie czytelnik ma szansę dowiedzieć się nieco więcej na temat gwałtów w RPA. Informacje są zatrważające, ponieważ Republika Południowej Afryki jest krajem o najwyższym wskaźniku przestępstw na tle seksualnym.
W książce podobała mi się relacja głównych bohaterów, którzy mimo burzliwej przeszłości potrafili traktować się z szacunkiem. Każdy dzień pobytu w Kapsztadzie jest opisany dokładnie przez Thordis, a następnie w skrócie przedstawiony z perspektywy Tom'a. Dzięki temu możemy zobaczyć, ile znaczył ten tygodniowy wyjazd dla każdego z nich. W międzyczasie możemy dowiedzieć się również jak doszło do napisania tej właśnie książki. 

"Chcę spojrzeć Ci w oczy" jest jedną z lepszych książek, które czytałam. Ze względu na ciężką tematykę czytałam ją długo, ale na pewno było warto. Mogę szczerze wszystkich zachęcić do sięgnięcia po tę pozycję, którą na pewno każdy czytelnik zapamięta na długo. 


Dziękuję wydawnictwu Czarna Owca
za egzemplarz do recenzji


Komentarze

  1. Bardzo fajna recenzja. 👍Widzę, że książka porusza bardzi trudne i skomplikowane relacje między głównymi bohaterami książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to prawda, serdecznie polecam i dziękuję za komentarz ;)

      Usuń
  2. To musiała być strasznie poruszająca historia. Może kiedyś po nią sięgnę, bo recenzja do tego skłania.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, książka naprawdę była bardzo emocjonalna.
      Jak najbardziej polecam i przy okazji zapraszam do siebie na Instagrama, bo za kilka dni będzie rozdanie właśnie tej książki ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#29 Colleen Hoover "It Ends with Us"

Lily Bloom nie miała łatwego życia. Jako dziecko musiała patrzeć na to, jak jej ojciec znęcał się nad matką. Były to dość drastyczne sceny, takie jak ciągnięcie za włosy, rzucanie o ścianę czy kopanie leżącej na podłodze. Lily w swoim dorosłym życiu bardzo często ma te obrazy przed oczami. Kiedy jej ojciec umiera, Lily poniekąd czuje szczęście. Pomimo, że od dawna nie mieszka w rodzinnym mieście to wie, co ojciec robił matce, nawet kiedy córka przeprowadziła się do Bostonu. W dniu pogrzebu poznaje Ryle'a - tajemniczego, przystojnego mężczyznę. Czy jej życie zmieni się na lepsze? Czy wspomnienia o ojcu dręczącym matkę znikną wraz z nową miłością?  Dalszej części książki można się poniekąd domyślić. Ryle nie będzie tak cudownym mężczyzną, jak się Lily na początku wydawało. A ona sama nie wie, jak jej życie się potoczy.  Główna bohaterka w dzieciństwie wyciągnęła pomocną dłoń do kolegi ze szkoły. Atlas został odrzucony przez swojego ojczyma, przez co zamieszkał w opuszczony

#43 Jakub Ćwiek "Drobinki nieśmiertelności"

"Drobinki nieśmiertelności" to zbiór dwunastu opowiadań, które mają przybliżyć czytelnika do kultury Stanów Zjednoczonych. Każde z opowiadań jest inne, a ja przybliżę wam treść trzech, które najbardziej przypadły mi do gustu. "Przy samej ziemi" Jest to historia, która opowiada o mężczyźnie zajmującym się nielegalnym handlem papierosami. Brian kupował papierosy w Asheville, gdzie mieszkał, i jeździł do Nowego Jorku w "delegacje", podczas których sprzedawał towar po o wiele wyższej cenie. Niestety nie skończyło się to dla niego dobrze - został zamordowany. W tym opowiadaniu widzimy różnice, które występują między różnymi stanami USA. Możemy zauważyć również trudne relacje syna z ojcem. W pewnym momencie, czytając tę historię wczułam się bardzo w klimat Stanów. Był to moment, gdy autor opisywał pewną przydrożną knajpkę, w której znajdowały się automaty do gry oraz szafy grające. Te rzeczy kojarzą mi się tylko i wyłącznie z Ameryką Północną. "Dro

Moja nauka języka angielskiego z SuperMemo #1

Tydzień temu miałam okazję rozpocząć naukę języka angielskiego z kursami SuperMemo. Kursy, z których się uczę to: "No problem! Angielski (średni)" oraz "Extreme English. Angielski (podstawowy i średni)". Powiem szczerze, że mój poziom tego języka obniżył się w bardzo dużym stopniu od momentu, kiedy to w liceum zdawałam z niego maturę na poziomie rozszerzonym. Z racji, że jest to język, którym można porozumieć się w większości miejsc na świecie, a również w życiu codziennym mamy z nim styczność, postanowiłam poprawić jego poziom. Extreme English Jest to słownik, w którym słówka są pogrupowane według kategorii. Możemy nauczyć się wielu przydatnych słów, ponieważ podręcznik obejmuje poziom podstawowy oraz średnio zaawansowany. Do kursu dołączony był kod, którym możemy aktywować naukę w wersji multimedialnej. W tym przypadku zdziwiło mnie, że słówka w kursie multimedialnym nie pokrywają się z tymi w podręczniku, w związku z czym mamy szansę na nauczenie się w