Przejdź do głównej zawartości

#22 Dan Brown "Początek"

Po "Aniołach i demonach", "Kodzie Leonarda da Vinci", "Zaginionym symbolu" i "Inferno" Dan Brown przychodzi do nas z nowymi przygodami Robert'a Langdon'a. Tym razem główny bohater zostaje zaproszony przez swojego byłego studenta - Edmond'a Kirsch'a - na spotkanie w Muzeum Guggenheima w Bilbao. Zapowiada z góry, że prezentacja przedstawiona na spotkaniu może zmienić postrzeganie świata.


Robert Langdon po dotarciu do muzeum w Bilbao dostaje słuchawki, przez które komunikuje się z nim Winston. Jak się później okazuje, Winston jest sztuczną inteligencją stworzoną przez Kirsch'a, która bardzo sprawnie oprowadza gości po muzeum, dostosowując nawet swój akcent do odbiorcy. Po zebraniu się wszystkich gości na spotkaniu, rozpoczyna się prezentacja. Jej myślą przewodnią jest hasło "Skąd przyszliśmy? Dokąd idziemy?". W momencie, gdy odpowiedź na te pytania ma zostać ujawniona, ktoś śmiertelnie postrzela Edmond'a. Rozpoczyna się pościg za mordercą. Robert wraz z narzeczoną hiszpańskiego następcy tronu, będącą jednocześnie dyrektorką muzeum, ruszają na misję do Hiszpanii. Z sympatii do swojego przyjaciela - Kirsch'a - postanawiają znaleźć prezentację, która miała być przedstawiona na spotkaniu. Wbrew pozorom wcale nie będzie to łatwe zadanie.


Wszystkie książki Brown'a o Langdon'ie pochłaniałam w ekspresowym tempie, a moją ulubioną były "Anioły i demony". W związku z tym, kiedy dowiedziałam się, że autor napisał nową powieść z tego cyklu, zamówiłam ją już długo przed premierą. Czy "Początek" wygrał z moimi ukochanymi "Aniołami i demonami"?
Tym, co lubię najbardziej w tej serii są krótkie rozdziały. Autor z gracją przeskakuje z jednego miejsca akcji do drugiego, w związku z czym nie można się nudzić. Akcja w "Początku" niestety nie toczyła się tak dynamicznie, jak w poprzednich częściach. Jest tutaj mniej tajemnic do rozwiązania i Robert Langdon niestety nie ma szansy się za bardzo wykazać. Finał był dla mnie bardzo wstrząsający i po głębszym zastanowieniu, bardzo realny (Ci, którzy przeczytają, będą wiedzieć o czym mówię). 
Dla mnie - absolwentki turystyki i rekreacji - książki Brown'a zdobywają zawsze wielkiego plusa, ze względu na dużą ilość opisów zabytków i miejsc. Tym razem w ruch poszła Hiszpania, w której niestety nigdy nie miałam okazji być. Dzięki tej powieści mogłam wyobrazić sobie wiele miejsc, i dowiedzieć się wielu ciekawych faktów, które mam nadzieję, przydadzą mi się w przyszłości, odwiedzając ten kraj.


Pod koniec książki jest dużo opisów dotyczących początków świata (wielki wybuch, bulion pierwotny itp.). Dla humanistycznej duszy niestety może być to trochę męczące i nudne (tak było ze mną). Na szczęście to jedyny minus, który znalazłam w treści. Dodatkowym  jest wydanie. Książka ma obwolutę, której osobiście nienawidzę. Na czas czytania ją zdjęłam, służy ona mi tylko do tego, aby książka ładnie wyglądała na półce. Niestety w czytaniu jest to dla mnie bardzo niepraktyczne. 

Moja miłość do Robert'a Langdon'a nie zmieniła się, mimo opisów, które mnie nudziły. "Początek" mogę jak najbardziej polecić! Ci, którzy czytali poprzednie części na pewno się po tę książkę skuszą. Ci, którzy jeszcze nie mieli przyjemności rozwiązywać zagadek z Robert'em, mogą śmiało sięgać po tę część serii. W tym przypadku nie ma znaczenia, że jest to któraś z kolei książka cyklu, tutaj zdarzenia nie łączą się z poprzednimi! Sprawdźcie sami!

A "Anioły i demony" wciąż są moim numerem 1 :)

Komentarze

  1. Nie znam jeszcze twórczości autora, więc może warto spróbować. :)
    kocieczytanie.blogspot

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli lubisz książki przygodowe to na pewno Ci się spodoba;)

      Usuń
  2. O, super, że można sięgać po tę część bez znajomości poprzednich, bo nie miałam okazji ich przeczytać, choć kto wie - może jak się skuszę na powieści Dana Browna to jednak zachowam tę właściwą kolejność w jakiej zostały napisane :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektóre fakty odnośnie Roberta można znaleźć w poprzednich częściach, więc jeśli chcesz wszystko wiedzieć dokładnie to zacznij od początku;) cała przyjemność przed Tobą. Zazdroszczę:)

      Usuń
  3. Treść zapowiada się bardzo obiecujaco. Dan Brown rozwiązuje kolejne tajemnice świata. Fajna recenzja👍Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wstyd, ale czytam tylko jedną książkę Browna i bardzo podobała mi się. Zdecydowanie krótkie rozdziały to ogromny plus powieści. W najbliższym czasie muszę sięgnąć po Początek, który zapowiada się bardzo obiecująco!
    Pozdrawiam,
    mariadoeseverything.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli podobała Ci się tamta, którą czytałaś to "Początek" na pewno Cię nie zawiedzie;)

      Usuń
  5. "Początek" jest pięknie wydany! Ja nie czytałam jeszcze nic Browna, ale kiedyś się to zmieni :)

    Karolina-comebook

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, okładka może przyciągać wzrok:) nadrabiaj koniecznie, bo warto!

      Usuń
  6. Od Browna czytałam tylko "Inferno". O ile sama zabawa symbolem była nawet ciekawa, o tyle fabuła generalnie mnie nie porwała. Ciężko mi niestety stwierdzić, skąd wynikały takie odczucia. Stąd też pojawienie się na rynku nowej powieści nie wywołało żadnej reakcji z mojej strony. Myślę, że mogłaby mnie zainteresować, bo choć i ja jestem humanistką, to teorie powstania świata wydają mi się relatywnie intrygujące. Nie wiem jednak, czy i kiedy tutaj dotrę...

    Pozdrawiam cieplutko,
    S.
    nieksiazkowy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Inferno" dla mnie akurat było słabszą książką.
      W "Początku" bardzo dużo jest mówione o teoriach powstania świata, więc może kiedyś przydarzy Ci się okazja przeczytania;)

      Usuń
  7. Kompletnie nie odnajduję się w takiej tematyce, dlatego twórczość Browna nigdy mnie do siebie nie ciągnęła i to się nie zmieniło, także odpuszczę ją sobie. Podejrzewam, że tylko męczyłabym się podczas czytania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, jak to nie Twój styl to nie ma co się męczyć:)

      Usuń
  8. Uwielbiam książki przygodowe ! Chociaż nie ukrywam, że bardzo podoba mi się okładka, więc będzie się bardzo dobrze prezentować na półce. A co do samego autora, jedne książki są dobre , ale jedne nie koniecznie. Oby ta była na plus ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie "Początek" jest dobry ogólnie jako książka, ale w porównaniu do innych tego autora, to jednak słabsza pozycja;)

      Usuń
  9. Bez wątpienia książka jest pięknie wydana. O tym autorze bardzo dużo dobrego słyszałam jednak jeszcze nie przeczytałam żadnej jego ksiązki. Czas nadrobić zaległości :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie! Jestem ciekawa, czy wpisze się w Twój gust;)

      Usuń
  10. Dan Brown wciąż przede mną, ale mam wielką ochotę na jego twórczość :)

    http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ale filmy na ich podstawie bardzo mi się podobały, to zdecydowanie moje klimaty, więc i na książki na pewno się skuszę :)

    Pozdrawiam
    ver-reads.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  12. Czytałam dwie książki tego autora i nie sięgnęłam po kolejne, ponieważ denerwował mnie idealnie powtarzany schemat w kolejnej książce. Ale myślę że na tę pozycję się z czasem skuszę, a jeśli nie to może kiedyś powstanie film, który na pewno obejrzę. Ale nie jestem wielką fanką twórczości tego Pana. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, schemat niestety zazwyczaj jest ten sam. Mnie jednak zawsze wciągała pędząca akcja, a tutaj niestety jest jej mniej.

      Usuń
  13. czytałam kiedyś kilka książek Dana Browna i lubiłam jego styl pisania i zagadki do rozwiązania. Mam sentyment do tego pisarza i myślę, że jak będę miała okazję to sięgnę po "Początek".
    zaczytanamona.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja czytałam wszystkie książki Dana Browna. Nie ma możliwości by ominęła mnie ta przyjemność spotkania z wykreowanym przez niego światem.

    OdpowiedzUsuń
  15. 20 year-old Office Assistant IV Boigie Shimwell, hailing from Saint-Hyacinthe enjoys watching movies like Class Act and Glassblowing. Took a trip to Historic City of Meknes and drives a Sierra 3500. blog tutaj

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#19 Jennifer Niven "Podtrzymując wszechświat"

Jack Masselin to nastolatek chorujący na prozopagnozję. Jest to choroba charakteryzująca się nierozpoznawaniem twarzy innych ludzi. Jack może patrzeć na kogoś, odwrócić głowę, znów spojrzeć na tę samą osobę, i już jej nie poznawać. Nikt, oprócz niego nie wie, że chłopiec choruję na tak przykrą przypadłość. Każdą z osób próbuje zapamiętać po cechach charakterystycznych twarzy. W taki właśnie sposób za każdym razem poznaje swoją dziewczynę - Caroline - z którą nie jest do końca szczęśliwy.  Libby Strout jest dziewczyną, która trzy lata wcześniej była najgrubszą nastolatką w Ameryce. W najgorszym momencie ważyła 296 kilogramów. Kiedy miała 13 lat nagle zmarła jej mama, a Libby opłakiwała swoje smutki po jej stracie w jedzeniu. W ten właśnie sposób przybrała na wadze, aż pewnej nocy dostała ataku paniki. Służby musiały burzyć ściany domu i wynosić ją dźwigiem do ciężarówki, którą później przewieziono ją do szpitala, gdzie zajmowała dwa łóżka. Dodatkowo, cały proces wyburzania ...

#21 [ze słownikiem]

Od wczesnych lat szkolnych język angielski był moim ulubionym przedmiotem. Nauka tego języka zawsze przychodziła mi z łatwością, w związku z czym maturę z tego przedmiotu zdawałam na poziomie rozszerzonym. Później poszłam na studia, gdzie niestety program nauki był okrojony i "cofnęłam się" niemal do poziomu podstawowego. Pół roku temu wzięłam się ponownie za intensywną naukę języka angielskiego, ponieważ, jak wiadomo, zawsze może się przydać. W związku z tym od dłuższego już czasu przymierzałam się do przeczytania książki w tymże języku. Poszłam więc do biblioteki, wypożyczyłam jakąś cienką powieść i pomyślałam, że niezrozumiałe dla mnie słówka będę sprawdzać sobie w słowniku. I cóż... większość mojego czasu przesiedziałam z nosem w telefonie tłumacząc 3/4 słówek. Dlatego właśnie dużą przyjemność sprawiła mi możliwość przetestowania książek wydawnictwa [ze słownikiem]. Książki, które sobie wybrałam to: "The Secret Garden"("Tajemniczy ogród") należący do ...

#51 Louise Jensen "Surogatka"

Kat i Nick to małżeństwo, które nie może mieć dzieci. Po wielu próbach zrezygnowali ze starań i zdecydowali się na adopcję dziecka z zagranicy. Liczyli, że to zmniejszy liczbę procedur adopcyjnych i ułatwi samą adopcję. Niestety to również się nie powiodło. Najpierw dostali odmowę na adopcję chłopczyka, a następnie wymarzonej dziewczynki.  Pewnego dnia Kat spotyka dawną przyjaciółkę - Lisę. Nie wiedząc czemu szybko zwierza się znajomej, że wraz z mężem nie mogą mieć własnego potomstwa. Lisa bez chwili zastanowienia proponuje Kat pewne rozwiązanie - chce zostać surogatką. Chce pomóc dawnej przyjaciółce spełnić jej największe marzenie, jakim jest dziecko. Pomaga jej w tym fakt, że już raz pomogła pewnej osobie w taki sam sposób i urodziła jej zdrową i słodką córeczkę. Kat i Nick początkowo są sceptycznie nastawieni do całej sprawy, lecz z czasem decydują się na pomoc Lisy. Czy dawna przyjaciółka ma dobre intencje wobec małżeństwa? Jakie tajemnice skrywają główni bohaterowie ...