Przejdź do głównej zawartości

#8 Malin Persson-Giolito "Ruchome piaski"

W jednej ze szwedzkich szkół w miasteczku Djursholm dochodzi do strzelaniny. Cało wychodzi z niej jedynie Maja (Maria Norberg), która zostaje oskarżona o zabójstwo swojej najlepszej przyjaciółki i chłopaka.


Sebastian Fagerman to chłopiec z bogatego domu. Jego ojciec jest najbogatszym człowiekiem w Szwecji. Wbrew pozorom jego życie nie jest idealne. Ojciec - Claes - rozstał się z matką, tęskni za drugim synem, który jest jego pupilkiem i uczy się na Harvardzie. Sebastian traktowany jest jak odrzutek, którego ojciec ciągle krytykuje i ośmiesza. 
Sebastian musi powtarzać klasę, dzięki czemu rozpoczyna naukę w klasie Mai. Z Mają poznał się w czasie wakacji i nowy rok szkolny zaczynają jako para. Maja z dnia na dzień dowiaduje się coraz więcej o swoim chłopaku. Sebastian lubi imprezować z dużą ilością narkotyków. Cała ich paczka zażywa narkotyki, lecz Sebastian robi to zdecydowanie za często. Doprowadza to do jego kolejnych problemów w szkole - wagaruje i jeśli pójdzie tak dalej, to znów nie zda. Narkotyki negatywnie działają na jego psychikę, zaczyna źle traktować swoją dziewczynę. Robią z niego człowieka, który pewnego piątkowego poranka pakuje dwie duże torby do szkoły i idzie zabijać. 


Maja jest typową szwedzką nastolatką. Dobrze się uczy, ma dość dobre relacje z rodzicami i bardzo kocha swoją pięcioletnią siostrę. W czasie wakacyjnej pracy w hotelu poznaje Sebastiana i zakochuje się w nim. Jest to chłopak znany w całym miasteczku i Maja boi się, że zostawi ją przed rozpoczęciem roku szkolnego, ponieważ będzie się jej wstydził. Tak się jednak nie dzieje. Maja i Sebastian razem rozpoczynają nowy rok w szkole. Z biegiem czasu Maja coraz gorzej dogaduje się ze swoim chłopakiem i nawiązuje romans z jednym z wrogów Sebastiana. Oznajmienie tego Sebastianowi jest zalążkiem tragedii. 


Maja jest bohaterką, która jest uzależniona od Sebastiana. Nie potrafi na dobre się z nim rozstać. Obwinia się za wszystko złe rzeczy zrobione przez swojego chłopaka. Jest w chorej relacji, z której nie potrafi wyjść. I przez to może zapłacić największą cenę - całe swoje życie. 
Książka jest napisana z perspektywy Mai. Jest podzielona na dwie części. Naprzemiennie opowiada o procesie, w którym oskarżoną jest Maja oraz o wydarzeniach z przeszłości, z jej związku z Sebastianem. Pozwala to dogłębnie poznać całą relację łączącą Sebastiana z dziewczyną. 

"Ruchome piaski" pokazują, jak może skończyć się branie narkotyków. Uzależnienie może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji, nie tylko dla siebie, ale również dla wszystkich dookoła. Przez całą książkę poznajemy sytuacje, które rzutują na to, co zdarzyło się w szkole i powoli dowiadujemy się, kto tak naprawdę zawinił najbardziej. Na ostatnich stronach dowiadujemy się, czy główna bohaterka - Maja - ma coś wspólnego z masakrą, jaka wydarzyła się w szkole w Djursholmie. Jak bardzo Maja była uzależniona od swojego chłopaka i ile była w stanie mu poświęcić? Czy konsekwencją tego będzie spędzenie reszty życia w więzieniu?


Cała książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Na początku przeszkadzała mi zbyt duża ilość opisów, bo zawsze wolę, gdy przeważają dialogi. W tym przypadku jednak, po wciągnięciu się w akcję opisy mi nie przeszkadzały. Jest to książka dosyć ciężka, porusza trudne kwestie, dlatego przeczytanie jej zajęło mi kilka dni. 

"Ruchome piaski" są godne polecenia. Na pewno treść i przesłanie tej książki zostanie w mojej głowie na długo. Jeśli lubicie książki, w których poruszane są poważne problemy współczesnego świata to sięgnijcie po "Ruchome piaski". Mogę wam zagwarantować, że przez długi czas będziecie tę książkę pamiętać. 


Dziękuję wydawnictwu Czarna Owca
za egzemplarz do recenzji





Komentarze

  1. Ciekawa książka. U Jodi Picoult był podobny motyw uzależnień i szkolnej masakry ("Dziewiętnaście minut").Fajna recenzja zachęcająca do czytania. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, kiedyś czytałam "Dziewiętnaście minut" i faktycznie, motyw troszkę podobny. Jednak "Ruchome piaski" spodobały mi się bardziej :)

      Usuń
  2. Na początku myslalam ze to nie dla mnie ksiazka, ale po tej recenzji przekonalam sie jednak do niej. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#29 Colleen Hoover "It Ends with Us"

Lily Bloom nie miała łatwego życia. Jako dziecko musiała patrzeć na to, jak jej ojciec znęcał się nad matką. Były to dość drastyczne sceny, takie jak ciągnięcie za włosy, rzucanie o ścianę czy kopanie leżącej na podłodze. Lily w swoim dorosłym życiu bardzo często ma te obrazy przed oczami. Kiedy jej ojciec umiera, Lily poniekąd czuje szczęście. Pomimo, że od dawna nie mieszka w rodzinnym mieście to wie, co ojciec robił matce, nawet kiedy córka przeprowadziła się do Bostonu. W dniu pogrzebu poznaje Ryle'a - tajemniczego, przystojnego mężczyznę. Czy jej życie zmieni się na lepsze? Czy wspomnienia o ojcu dręczącym matkę znikną wraz z nową miłością?  Dalszej części książki można się poniekąd domyślić. Ryle nie będzie tak cudownym mężczyzną, jak się Lily na początku wydawało. A ona sama nie wie, jak jej życie się potoczy.  Główna bohaterka w dzieciństwie wyciągnęła pomocną dłoń do kolegi ze szkoły. Atlas został odrzucony przez swojego ojczyma, przez co zamieszkał w opuszczony

#43 Jakub Ćwiek "Drobinki nieśmiertelności"

"Drobinki nieśmiertelności" to zbiór dwunastu opowiadań, które mają przybliżyć czytelnika do kultury Stanów Zjednoczonych. Każde z opowiadań jest inne, a ja przybliżę wam treść trzech, które najbardziej przypadły mi do gustu. "Przy samej ziemi" Jest to historia, która opowiada o mężczyźnie zajmującym się nielegalnym handlem papierosami. Brian kupował papierosy w Asheville, gdzie mieszkał, i jeździł do Nowego Jorku w "delegacje", podczas których sprzedawał towar po o wiele wyższej cenie. Niestety nie skończyło się to dla niego dobrze - został zamordowany. W tym opowiadaniu widzimy różnice, które występują między różnymi stanami USA. Możemy zauważyć również trudne relacje syna z ojcem. W pewnym momencie, czytając tę historię wczułam się bardzo w klimat Stanów. Był to moment, gdy autor opisywał pewną przydrożną knajpkę, w której znajdowały się automaty do gry oraz szafy grające. Te rzeczy kojarzą mi się tylko i wyłącznie z Ameryką Północną. "Dro

Moja nauka języka angielskiego z SuperMemo #1

Tydzień temu miałam okazję rozpocząć naukę języka angielskiego z kursami SuperMemo. Kursy, z których się uczę to: "No problem! Angielski (średni)" oraz "Extreme English. Angielski (podstawowy i średni)". Powiem szczerze, że mój poziom tego języka obniżył się w bardzo dużym stopniu od momentu, kiedy to w liceum zdawałam z niego maturę na poziomie rozszerzonym. Z racji, że jest to język, którym można porozumieć się w większości miejsc na świecie, a również w życiu codziennym mamy z nim styczność, postanowiłam poprawić jego poziom. Extreme English Jest to słownik, w którym słówka są pogrupowane według kategorii. Możemy nauczyć się wielu przydatnych słów, ponieważ podręcznik obejmuje poziom podstawowy oraz średnio zaawansowany. Do kursu dołączony był kod, którym możemy aktywować naukę w wersji multimedialnej. W tym przypadku zdziwiło mnie, że słówka w kursie multimedialnym nie pokrywają się z tymi w podręczniku, w związku z czym mamy szansę na nauczenie się w