Przejdź do głównej zawartości

#51 Louise Jensen "Surogatka"

Kat i Nick to małżeństwo, które nie może mieć dzieci. Po wielu próbach zrezygnowali ze starań i zdecydowali się na adopcję dziecka z zagranicy. Liczyli, że to zmniejszy liczbę procedur adopcyjnych i ułatwi samą adopcję. Niestety to również się nie powiodło. Najpierw dostali odmowę na adopcję chłopczyka, a następnie wymarzonej dziewczynki. 


Pewnego dnia Kat spotyka dawną przyjaciółkę - Lisę. Nie wiedząc czemu szybko zwierza się znajomej, że wraz z mężem nie mogą mieć własnego potomstwa. Lisa bez chwili zastanowienia proponuje Kat pewne rozwiązanie - chce zostać surogatką. Chce pomóc dawnej przyjaciółce spełnić jej największe marzenie, jakim jest dziecko. Pomaga jej w tym fakt, że już raz pomogła pewnej osobie w taki sam sposób i urodziła jej zdrową i słodką córeczkę. Kat i Nick początkowo są sceptycznie nastawieni do całej sprawy, lecz z czasem decydują się na pomoc Lisy. Czy dawna przyjaciółka ma dobre intencje wobec małżeństwa? Jakie tajemnice skrywają główni bohaterowie książki?


"Surogatka" to mój pierwszy kontakt z Louise Jensen i już wiem, że na pewno nie ostatni! Problem poruszony przez autorkę, jakim jest bezpłodność, niestety może dotknąć każdego z nas. W książce mamy szansę zobaczyć, na jak wiele jest w stanie zgodzić się małżeństwo, aby spełnić swoje najskrytsze marzenie. To smutne, że ludzie są w stanie utrzymywać finansowo czasem całkowicie nieznaną kobietę, która da im dziecko. Jest to przykre, ale jednocześnie bardzo zrozumiałe. 
Narracja w książce jest pierwszoosobowa, przedstawiona z perspektywy głównej bohaterki - Kat. Pozwala to zobaczyć, jak wiele cierpień musi przeżyć kobieta, która jest bezpłodna. Widać, jak wiele emocji oraz rozpaczy kłębi się w jej głowie. Akcja książki toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych: teraźniejszości oraz przeszłości. Dzięki temu mamy szansę stopniowo poznawać tajemnice głównych bohaterów, które miały miejsce wiele lat temu. Powiem Wam szczerze, że wiele faktów z ich przeszłości potrafi naprawdę zadziwić, a w szczególności te, które ujawnione zostaną na samym końcu. Są one całkowicie nieprzewidywalne i czytelnik nie ma szans domyślić się, jaki finał zastanie ich na końcu lektury.


Przyznam się Wam, że jak tylko skończyłam książkę to nie byłam do niej aż tak pozytywnie nastawiona. Myślałam, że owszem, była dobra, lecz nie tak wyśmienita, jak uważają inni. Jednak po kilku dniach głębszych przemyśleń stwierdzam, że "Surogatka" to coś więcej, niż "dobra książka". Jej niewątpliwym plusem jest tematyka poruszona przez autorkę, czyli surogacja oraz bezpłodność. Dodatkową zaletą jest zaskakujące zakończenie. A czym charakteryzuje się świetna książka? Według mnie jest to właśnie zakończenie, którego czytelnik nie jest w stanie się domyślić! W związku z tym, jeśli gustujecie w thrillerach, to szczerze polecam Wam "Surogatkę". Przekonajcie się sami, czy Wam również przypadnie do gustu. Ja natomiast powoli rozglądam się za poprzednimi książkami tej autorki i czuję, że na nich również się nie zawiodę;)


Dziękuję wydawnictwu Burda
za egzemplarz do recenzji

Komentarze

  1. Jest to najlepsza książka, jaką do tej pory przeczytałam w tym roku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, w moim top3 tego roku również się znajduje;)

      Usuń
  2. Powieść jest świetna - bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam jeszcze twórczości autorki, ale coraz bardziej mam ochotę poznać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To trzeba czym prędzej, bo warto poświęcić na nią czas;)

      Usuń
  4. Dobry temat książki. Problem który może dotyczyć każdego. Świetna recenzja książki!

    OdpowiedzUsuń
  5. Surogatka czeka w kolejce i niebawem się za nią biorę. Uwielbiam Jensen i jestem ciekawa czy jej trzecia książka wydana u nas też mnie zaciekawi (na pewno tak). Koniecznie przeczytaj pozostałe książki. Najbardziej podobała mi się Siostra.
    Dzięki za recenzję.

    Pozdrawiam!
    Ewa z www.mybooksandpoetry.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Dopisuje sobie do listy , bo wydaje się być bardzo ciekawa:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest bardzo ciekawa i zdecydowanie warta przeczytania! :)

      Usuń
  7. Mi "Surogatka" tez sie bardzo podobala i rowniez chce wkrotce siegnac po kolejne ksiazki tej autorki. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już przeczytałam "Siostrę" i też była fajna, został mi tylko "Prezent":)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#29 Colleen Hoover "It Ends with Us"

Lily Bloom nie miała łatwego życia. Jako dziecko musiała patrzeć na to, jak jej ojciec znęcał się nad matką. Były to dość drastyczne sceny, takie jak ciągnięcie za włosy, rzucanie o ścianę czy kopanie leżącej na podłodze. Lily w swoim dorosłym życiu bardzo często ma te obrazy przed oczami. Kiedy jej ojciec umiera, Lily poniekąd czuje szczęście. Pomimo, że od dawna nie mieszka w rodzinnym mieście to wie, co ojciec robił matce, nawet kiedy córka przeprowadziła się do Bostonu. W dniu pogrzebu poznaje Ryle'a - tajemniczego, przystojnego mężczyznę. Czy jej życie zmieni się na lepsze? Czy wspomnienia o ojcu dręczącym matkę znikną wraz z nową miłością?  Dalszej części książki można się poniekąd domyślić. Ryle nie będzie tak cudownym mężczyzną, jak się Lily na początku wydawało. A ona sama nie wie, jak jej życie się potoczy.  Główna bohaterka w dzieciństwie wyciągnęła pomocną dłoń do kolegi ze szkoły. Atlas został odrzucony przez swojego ojczyma, przez co zamieszkał w opuszczony

#43 Jakub Ćwiek "Drobinki nieśmiertelności"

"Drobinki nieśmiertelności" to zbiór dwunastu opowiadań, które mają przybliżyć czytelnika do kultury Stanów Zjednoczonych. Każde z opowiadań jest inne, a ja przybliżę wam treść trzech, które najbardziej przypadły mi do gustu. "Przy samej ziemi" Jest to historia, która opowiada o mężczyźnie zajmującym się nielegalnym handlem papierosami. Brian kupował papierosy w Asheville, gdzie mieszkał, i jeździł do Nowego Jorku w "delegacje", podczas których sprzedawał towar po o wiele wyższej cenie. Niestety nie skończyło się to dla niego dobrze - został zamordowany. W tym opowiadaniu widzimy różnice, które występują między różnymi stanami USA. Możemy zauważyć również trudne relacje syna z ojcem. W pewnym momencie, czytając tę historię wczułam się bardzo w klimat Stanów. Był to moment, gdy autor opisywał pewną przydrożną knajpkę, w której znajdowały się automaty do gry oraz szafy grające. Te rzeczy kojarzą mi się tylko i wyłącznie z Ameryką Północną. "Dro

#15 Anthony Horowitz "Morderstwa w Somerset"

Susan jest szefem bestselleryki w wydawnictwie Cloverleaf Books. Od lat współpracuje z Alan'em Conway'em. Tym razem dostała do zredagowania kolejną część historii o Atticus'ie Pund'zie.  W 1955 r. w miasteczku Saxby-on-Avon dochodzi do brutalnego morderstwa. Umiera bogaty właściciel rezydencji Pye Hall - Sir Magnus. Biorąc pod uwagę wcześniejszą śmierć gosposi w tym samym miejscu, sprawa robi się coraz bardziej podejrzana. Prywatny detektyw - Atticus Pund - czuje, że mógłby rozwiązać zagadkę dwóch śmierci. Po przyjeździe do miasteczka zagłębia się w tajemnice mieszkańców. Gdy książka dobiega ku końcowi, a Atticus jest blisko ujawnienia mordercy powieść nagle się kończy... Susan nie może uwierzyć, że książka, którą redaguje nie posiada momentu kulminacyjnego. Postanawia rozwiązać tajemnicę, gdzie znajdują się ostatnie rozdziały. Niestety nie ma okazji dowiedzieć się tego od autora - Alan'a Conway'a - ponieważ Alan popełnia samobójstwo. Z biegiem