Przejdź do głównej zawartości

#36 John Green "Żółwie aż do końca"

Aza Holmes to szesnastolatka, która nie ma łatwego życia. Przez całą dobę Aza myśli tylko o jednym - jak nie zarazić się bakteriami. Ma na tyle natrętne myśli, że kilka razy dziennie zmienia plaster na swoim palcu (chroniący ranę, którą sama sobie robi z nerwów). Za każdym razem robiąc to, dokładnie przygląda się plastrowi dedukując, czy w ranę zdążyło się wdać zakażenie. Wszyscy z jej bliskich wiedzą o przypadłości Azy. Nastolatka osiem lat wcześniej straciła ojca, który zmarł nagle, kosząc trawę. Po tym wydarzeniu Aza została wysłana na obóz Smutas, który był przeznaczony dla dzieci, które straciły jedno z rodziców. Tam Aza poznała syna miliardera - Davis'a Pickett'a. Po ośmiu latach, główna bohaterka znów ma okazję spotkać Davis'a. Jak rozwinie się ich znajomość?


Davis Pickett, można by pomyśleć, że jest szczęśliwym, bogatym nastolatkiem. Rzeczywistość niestety nie przedstawia się tak różowo. Jego matka nie żyje, a ojciec z dnia na dzień rozpływa się w powietrzu. Za znalezienie go można dostać nagrodę w postaci 100 tysięcy dolarów. Chłopak nie potrafi sobie poradzić z rzeczywistością. Dodatkowo musi zajmować się młodszym bratem. Ukojenie przynoszą mu rozmowy z Azą. Davis nie jest jednak pewien, czy uczucia Azy są szczere. Obawia się, że dziewczyna chce tylko i wyłącznie pieniędzy. Jak jest naprawdę? 


"Żółwie aż do końca" to książka, która po pierwsze, ma dość charakterystyczny tytuł, który znajduje wyjaśnienie w drugiej połowie opowieści. 
Książka bardzo dokładnie pokazuje, jak zachowuje się osoba chora psychicznie. Problemy Azy z jej myślami nie są normalne. Dziewczyna potrafi zamknąć się w swoich paranoidalnych myślach na kilka minut, odcinając się całkowicie od rzeczywistości. Bez wątpienia jest to problem, który wymaga leczenia. Aza nie zażywa codziennie tabletek, które zapisała jej lekarka. Zmienia się to pod koniec książki, i od razu możemy zauważyć, że myśli głównej bohaterki, od tej pory są już mniej natrętne. 
W przypadku Davida możemy zobaczyć, że tak naprawdę pieniądze nie dają szczęścia. Chłopak, póki co, ma kupę kasy, a jednak nie czuje się szczęśliwy. Bardzo polubiłam tego bohatera, ze względu na jego sytuację życiową. Współczułam mu, że jego życie wygląda, tak jak wygląda. Sama Aza wzbudzała we mnie skrajne uczucia. Teoretycznie powinnam ją rozumieć, bo ma problemy z psychiką. Jednak jej zachowanie wiele razy mnie denerwowało. 


Sama książka podchodzi pod kategorię młodzieżową. Jednak ja powtórzę się już któryś raz z kolei: jest to młodzieżówka, którą mogą przeczytać wszyscy. Jest to kolejna przeczytana przeze mnie książka, która porusza poważne problemy. W tym przypadku jest to choroba psychiczna oraz strata rodziców.
Do tej pory nie miałam okazji przeczytać żadnej innej książki tego autora. "Żółwie aż do końca" są pierwsze i raczej nie ostatnie. Pisze on o trudnych sprawach w taki sposób, że książkę czyta się z zapartym tchem, z ciekawością przewracając kartki. Jest się bardzo ciekawym, jakie losy autor wymyślił dla głównych bohaterów. 
Mam nadzieję, że moja recenzja zaciekawiła was na tyle, że sięgniecie po "Żółwie aż do końca". Serdecznie polecam!


Dziękuję wydawnictwu Bukowy Las
za egzemplarz do recenzji



Komentarze

  1. Książka już czeka na swoją kolej, ale niestety w tym roku nie uda mi się już jej przeczytać.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początku roku musisz znaleźć na nią czas, bo warto! :)

      Usuń
  2. Jedna z tych książek, które możemy przeczytać ja i moja córka, a później mieć źródło do ciekawych książkowych dyskusji. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo fajna opcja, zazdroszczę tej możliwości;)

      Usuń
  3. Jakoś do książek Greena przekonana nie jestem, ale może kiedyś sięgnę. Jestem ciekawa, czy Aza wyleczy się z tej swojej "przypadłości" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moim przypadku była to pierwsza jego książka i raczej się nie zawiodłam;) mam nadzieję, że kiedyś się przekonasz.

      Usuń
  4. Jestem nią zainteresowana i z pewnością za jakiś czas po nią sięgnę! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie czytałam żadnej książki tego autora, ale koniecznie muszę to nadrobić :)

    Pozdrawiam, maobmaze ♥

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam za sobą tylko jedną książkę tego autora i planuję zabrać się również za tę pozycję. ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. "Szukając Alaski" podobała mi się, "Gwiazd naszych wina" nieco mniej, ale nie wiem, czy będę sięgać po nowość Greena.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo więc może skuszę się na "Szukając Alaski".

      Usuń
  8. Ciekawa ksiazka o zyciowych problemach rodzinnych i psychicznych. Może sięgnę po ten tytuł. Bardzo fajna recenzja!

    OdpowiedzUsuń
  9. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam, jest to książka, która mimo klasyfikacji młodzieżowej zaciekawi również i dorosłych.
    Pozdrawiam
    KSIĘGOZBIÓR

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio w przypadku książek młodzieżowych trafiam tylko na takie :)

      Usuń
  10. Zapowiada się kolejna fajna młodzieżówka :) Czeka już u mnie na półce ;)

    Pozdrawiam
    ver-reads.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie czekam z niecierpliwością na Twoją recenzję:)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#29 Colleen Hoover "It Ends with Us"

Lily Bloom nie miała łatwego życia. Jako dziecko musiała patrzeć na to, jak jej ojciec znęcał się nad matką. Były to dość drastyczne sceny, takie jak ciągnięcie za włosy, rzucanie o ścianę czy kopanie leżącej na podłodze. Lily w swoim dorosłym życiu bardzo często ma te obrazy przed oczami. Kiedy jej ojciec umiera, Lily poniekąd czuje szczęście. Pomimo, że od dawna nie mieszka w rodzinnym mieście to wie, co ojciec robił matce, nawet kiedy córka przeprowadziła się do Bostonu. W dniu pogrzebu poznaje Ryle'a - tajemniczego, przystojnego mężczyznę. Czy jej życie zmieni się na lepsze? Czy wspomnienia o ojcu dręczącym matkę znikną wraz z nową miłością?  Dalszej części książki można się poniekąd domyślić. Ryle nie będzie tak cudownym mężczyzną, jak się Lily na początku wydawało. A ona sama nie wie, jak jej życie się potoczy.  Główna bohaterka w dzieciństwie wyciągnęła pomocną dłoń do kolegi ze szkoły. Atlas został odrzucony przez swojego ojczyma, przez co zamieszkał w opuszczony

#43 Jakub Ćwiek "Drobinki nieśmiertelności"

"Drobinki nieśmiertelności" to zbiór dwunastu opowiadań, które mają przybliżyć czytelnika do kultury Stanów Zjednoczonych. Każde z opowiadań jest inne, a ja przybliżę wam treść trzech, które najbardziej przypadły mi do gustu. "Przy samej ziemi" Jest to historia, która opowiada o mężczyźnie zajmującym się nielegalnym handlem papierosami. Brian kupował papierosy w Asheville, gdzie mieszkał, i jeździł do Nowego Jorku w "delegacje", podczas których sprzedawał towar po o wiele wyższej cenie. Niestety nie skończyło się to dla niego dobrze - został zamordowany. W tym opowiadaniu widzimy różnice, które występują między różnymi stanami USA. Możemy zauważyć również trudne relacje syna z ojcem. W pewnym momencie, czytając tę historię wczułam się bardzo w klimat Stanów. Był to moment, gdy autor opisywał pewną przydrożną knajpkę, w której znajdowały się automaty do gry oraz szafy grające. Te rzeczy kojarzą mi się tylko i wyłącznie z Ameryką Północną. "Dro

#15 Anthony Horowitz "Morderstwa w Somerset"

Susan jest szefem bestselleryki w wydawnictwie Cloverleaf Books. Od lat współpracuje z Alan'em Conway'em. Tym razem dostała do zredagowania kolejną część historii o Atticus'ie Pund'zie.  W 1955 r. w miasteczku Saxby-on-Avon dochodzi do brutalnego morderstwa. Umiera bogaty właściciel rezydencji Pye Hall - Sir Magnus. Biorąc pod uwagę wcześniejszą śmierć gosposi w tym samym miejscu, sprawa robi się coraz bardziej podejrzana. Prywatny detektyw - Atticus Pund - czuje, że mógłby rozwiązać zagadkę dwóch śmierci. Po przyjeździe do miasteczka zagłębia się w tajemnice mieszkańców. Gdy książka dobiega ku końcowi, a Atticus jest blisko ujawnienia mordercy powieść nagle się kończy... Susan nie może uwierzyć, że książka, którą redaguje nie posiada momentu kulminacyjnego. Postanawia rozwiązać tajemnicę, gdzie znajdują się ostatnie rozdziały. Niestety nie ma okazji dowiedzieć się tego od autora - Alan'a Conway'a - ponieważ Alan popełnia samobójstwo. Z biegiem