Przejdź do głównej zawartości

#40 Aleksandra Białczak "Lola"

Lola to dziewczyna, która po nieudanej próbie samobójczej trafia z ośrodka poprawczego do szpitala psychiatrycznego. Jest ona zbuntowaną nastolatką, która w ciągu swojego życia odsunęła się od wszystkich najbliższych jej osób. Sprawiała problemy rodzicom do tego stopnia, że umieścili ją w poprawczaku. Tam, pod opieką sióstr zakonnych toczyła swoje nieszczęśliwe życie, od czasu do czasu okaleczając swoje przedramiona. Pewnego dnia jedna z sióstr znalazła w pokoju Loli list pożegnalny, a w łazience wykrwawiającą się dziewczynę.


Właśnie ten incydent sprawił, że Lola znalazła się na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym. Sama nastolatka nie jest tym załamana. W ośrodku poprawczym nie była lubiana przez rówieśników, a nawet można powiedzieć, że znęcali się nad nią psychicznie. W szpitalu zaczyna czuć, że żyje. Zawiera nowe znajomości z ludźmi, którzy mają podobne problemy do niej. Tworzy paczkę razem z dziewczyną, która cierpi na bulimię, oraz jej chłopakiem, który nie potrafi panować nad agresją. Lola jednak boi się odrzucenia i sama zrywa znajomości. Nie wyobraża sobie, że kolejni ludzie mieliby ją zranić, więc sama im to robi. Czy wyjdzie jej to na dobre? Jaki będzie finał obserwacji Loli w szpitalu psychiatrycznym? Czy wyleczy się ze swoich problemów?


"Lola" to książka pełna emocji. Nie raz mamy okazję przeczytać o tym, co dzieje się w głowie głównej bohaterki. Nie ukrywam, że czasem są to pełne psychicznego bólu myśli, które bardzo ciężko się czyta. Sama po lekturze czułam się przybita, ze względu na ilość negatywnych emocji w umyśle nastolatki.
Książka pokazuje, z jakimi problemami muszą radzić sobie ludzie w szpitalach psychiatrycznych. Każdy z bohaterów ma za sobą przeszłość, z którą sobie nie radził. Większość z nich przez to próbowało popełnić samobójstwo. Nie wszyscy są szczęśliwi, że zostali uratowani. Dlatego właśnie znajdują się w szpitalu psychiatrycznym, który próbuje zmienić ich stosunek do świata. Możemy przeczytać, jak bardzo męczą się w takim miejscu osoby chore na anoreksję, bulimię czy dwubiegunowość. Pozycja ta jest bardzo smutną lekturą, nie chodzi nawet o samo zakończenie tylko o tematykę, której podjęła się autorka. 
Główna bohaterka wzbudza w czytelniku wielkie współczucie. Jest to dziewczyna, która jest bardzo dojrzała, lecz jednocześnie zagubiona w otaczającym ją świecie. Cierpi na borderline, czyli rozchwianą emocjonalnie osobowość. Nie raz mamy okazję przekonać się, na czym ta choroba polega i powiem wam, że nie wygląda to różowo. Lola musi naprawdę bardzo cierpieć zmagając się z tym zaburzeniem.


Jeśli chodzi o treść książki to nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Natomiast ponarzekam troszkę o samym wydaniu książki. Niestety kartki są według mnie za mocno sklejone, przez co nie raz musiałam zaginać grzbiet, bo w innym przypadku czytanie było niewygodne. Ciągle zamykająca się książka może naprawdę irytować, a sama w pewnych momentach po prostu rezygnowałam z lektury. Potem, kiedy już zaginałam grzbiet i mogłam swobodnie otworzyć książkę, to czytanie szło mi szybciej i przyjemniej.
Sama okładka bardzo mi się spodobała. Jest minimalistyczna, ale idealnie oddaje treść książki.

"Lola" to książka, która, tak jak pisałam - wzbudza wielkie emocje - dlatego trzeba ją sobie dawkować, aby przy czytaniu jej nie złapać "doła". Jeśli jednak lubicie pozycje, które poruszają tematykę psychiki ludzkiej to mogę wam ją szczerze polecić! 

"Dziwnie się czuję. Stoję przytulona do dziewczyny, 
która jeszcze niedawno była gotowa zasnąć i nigdy się nie obudzić, 
otoczona przez osoby, które są za słabe, by normalnie żyć,
ale zbyt silne, by umrzeć."


Dziękuję wydawnictwu NovaeRes
za egzemplarz do recenzji

Komentarze

  1. To moze byc refleksyjna książka o problemach psychicznych człowieka. Być moze skusze sie na tą pozycje. Bardzo fajna recenzja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, mam nadzieję, że będziesz miał okazję ją przeczytać! :)

      Usuń
  2. Dopisuję tę książkę do swojej listy. Myślę, że może mi się spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię czytać tego rodzaju książki.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Więc mam nadzieję, że kiedyś po nią sięgniesz :)

      Usuń
  4. Bardzo dobra historia moim zadaniem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pełni się zgadzam - historia może zaciekawić :)

      Usuń
  5. Zaciekawiłaś mnie bardzo :D Fabuła brzmi rewelacyjnie i pasjonująco! Co prawda bardzo ciekawi mnie związek dziewczyny z bulimią, z chłopakiem, który ma problemy z agresją, tego typu związki zwykle są trudne. Mechanizm obronny głównej bohaterki wydaje się naturalny, aczkolwiek toksyczny. Brzmi ciekawie, być może po nią sięgnę :)

    Pozdrawiam serdecznie, cass z cozy universe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że będziesz mieć ku temu okazję, bo książka jest bardzo ciekawa. To prawda - zachowanie Loli jest takie "życiowe" a związek jej przyjaciół przewrotny:)

      Usuń
  6. Staram się teraz wspierać polskich autorów, więc możliwe, że przeczytam tę książkę. Jednak została wydana przez wydawnictwo, które moim zdaniem nie wydaje zbytnio ciekawych pozycji, także nie wiem jak to będzie. W każdym razie recenzja bardzo zachęcająca :) Pozdrawiam serdecznie!
    https://recenzuje-od-ksiazki-strony.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ostatnio też coraz więcej czytam książek polskich autorów, a to wydawnictwo ma ich akurat bardzo wiele, więc czasem można znaleźć coś dla siebie ;) mam nadzieję, że kiedyś się do niej przekonasz, bo "Lola" jest książką wartą przeczytania :)

      Usuń
  7. 40 year old Administrative Assistant IV Nikolas Prawle, hailing from Dauphin enjoys watching movies like Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening and Astronomy. Took a trip to Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest and drives a Ferrari 250 GT Berlinetta Competizione. znajdz tutaj

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#19 Jennifer Niven "Podtrzymując wszechświat"

Jack Masselin to nastolatek chorujący na prozopagnozję. Jest to choroba charakteryzująca się nierozpoznawaniem twarzy innych ludzi. Jack może patrzeć na kogoś, odwrócić głowę, znów spojrzeć na tę samą osobę, i już jej nie poznawać. Nikt, oprócz niego nie wie, że chłopiec choruję na tak przykrą przypadłość. Każdą z osób próbuje zapamiętać po cechach charakterystycznych twarzy. W taki właśnie sposób za każdym razem poznaje swoją dziewczynę - Caroline - z którą nie jest do końca szczęśliwy.  Libby Strout jest dziewczyną, która trzy lata wcześniej była najgrubszą nastolatką w Ameryce. W najgorszym momencie ważyła 296 kilogramów. Kiedy miała 13 lat nagle zmarła jej mama, a Libby opłakiwała swoje smutki po jej stracie w jedzeniu. W ten właśnie sposób przybrała na wadze, aż pewnej nocy dostała ataku paniki. Służby musiały burzyć ściany domu i wynosić ją dźwigiem do ciężarówki, którą później przewieziono ją do szpitala, gdzie zajmowała dwa łóżka. Dodatkowo, cały proces wyburzania ...

#29 Colleen Hoover "It Ends with Us"

Lily Bloom nie miała łatwego życia. Jako dziecko musiała patrzeć na to, jak jej ojciec znęcał się nad matką. Były to dość drastyczne sceny, takie jak ciągnięcie za włosy, rzucanie o ścianę czy kopanie leżącej na podłodze. Lily w swoim dorosłym życiu bardzo często ma te obrazy przed oczami. Kiedy jej ojciec umiera, Lily poniekąd czuje szczęście. Pomimo, że od dawna nie mieszka w rodzinnym mieście to wie, co ojciec robił matce, nawet kiedy córka przeprowadziła się do Bostonu. W dniu pogrzebu poznaje Ryle'a - tajemniczego, przystojnego mężczyznę. Czy jej życie zmieni się na lepsze? Czy wspomnienia o ojcu dręczącym matkę znikną wraz z nową miłością?  Dalszej części książki można się poniekąd domyślić. Ryle nie będzie tak cudownym mężczyzną, jak się Lily na początku wydawało. A ona sama nie wie, jak jej życie się potoczy.  Główna bohaterka w dzieciństwie wyciągnęła pomocną dłoń do kolegi ze szkoły. Atlas został odrzucony przez swojego ojczyma, przez co zamieszkał w opusz...

#30 Brigid Kemmerer "Listy do utraconej"

Juliet to wrażliwa nastolatka, która kilka miesięcy temu straciła matkę. Jej mama była korespondentką wojenną, która umarła w wyniku wypadku samochodowego, który miał miejsce w drodze z lotniska do domu. Juliet, nie mając matki na co dzień, idealizowała jej obraz. Po jej śmierci , główna bohaterka nie potrafiła poradzić sobie ze stratą jednej z bliższych jej sercu osób. W związku z tym zaczęła pisać listy do zmarłej matki, zostawiając je na nagrobku. Pewnego dnia na jednym ze swoich listów widzi odpowiedź świadczącą, że osoba czytająca go również cierpi. Kim jest odbiorca listu? Declan to zbuntowany siedemnastolatek. Za jedno ze swoich przewinień dostał karę w postaci prac społecznych. Odbywa je na miejscowym cmentarzu, pomagając tamtejszemu pracownikowi. Pewnego dnia, kosząc trawę, na jednym z nagrobków znajduje kartkę papieru, a na niej list. Jest to bardzo wzruszający list, który pokazuje, jak jego nadawca cierpi, w związku ze stratą najbliższej osoby. Declan dopisuje do li...